Marzenia, czyli wszystkie bolączki SAABiny

Macie marzenia?
Dom nad jeziorem, bycie zdrowym, przebiegnięcie maratonu?

Oczywiście, że macie. Każdy je ma.
Naszym marzeniem jest odległy w czasie dom nad jeziorem. Z pomostem, domkiem piętrowym i budynkiem gospodarczym z miejscem dla SAABiny przy której będzie można tam grzebać i doprowadzać ja do stanu idealnego.

Trzeba jednak stanąć twardo na ziemi i zweryfikować swoje marzenia z rzeczywistością.
Po naszym powrocie do Polski z wyprawy “Uparci jak Osioł” z Pelą (przeczytacie o niej później) wiedzieliśmy że są dwie rzeczy do naprawy – dziwne stukanie w prawym przednim kole i pęknięty przy opasce przewód wody (który skrócony jest znów ponownie sprawny). Postanowiłem przy okazji zbliżającego się przeglądu technicznego sprawdzić co serwis (inny niż korzystam normalnie) wynajdzie w SAABinie.
Lista rzeczy trochę mnie przeraziła, ale jeszcze bardziej mnie przeraziły kwoty robocizny danych rzeczy. Z życzliwości nie podamy warsztatu w którym były wykonywana ta wycena.

Lista usterek

Lista usterek znaleziona przez serwis: (koszt części) (koszt robocizny)

 1. Tarcze i klocki przód do wymiany (?) (260zł)
 2. Wyje skrzynia biegów ew. wymiana (?) (1230zł)
 3. Krzywa kierownica – ustawienie zbieżności (0) (150zł)
 4. Regulacja ręcznego (0) (230zł)
 5. Wymiana przewodów hamulcowych (?) (1230zł)
 6. Wycieki oleju z silnika i skrzyni (0) (760zł)
 7. Tuleje wahaczy prawy przód (160zł) (300zł)
 8. Cybanty przy zbiorniku paliwa (40zł) (75zł)
 9. Luz na maglownicy – regeneracja (1000zł) (920?)
 10. Wymiana poduszki silnika (207zł) (230zł)
 11. Wymiana tarczy kotwicznej tył (?) (230zł)
 12. Wymiana płynu hamulcowego (0) (200zł)
 13. Brak halogenów
 14. Lewa żarówka pozycyjna (30zł)

I jak Wy się do tego odnosicie? Sami jesteśmy zdziwieni, że od poprzedniej wizyty kwoty urosły i lista rzeczy się zwiększyła.

Droga SH8 w Albanii

Jeśli mam się odnieść do usterek, to tak:

 • Tarcze i klocki były wymieniane w zeszłym roku i jedyny ich mankament to zwichrowanie, co można usunąć przetoczeniem tarcz za o wiele niższą kwotę.
 • Skrzynia nie jest nowa, zgodzę się że przydało by się ją przejrzeć dokładniej bez jej wymiany. Biegi wchodzą bez problemu. Bardziej bym się zainteresował sprzęgłem.
 • Krzywa kierownica jest, ale nie ściąga przy hamowaniu i dołkach, a do tego tematu trzeba się ciut bardziej przygotować.
 • Linkę od ręcznego można pod blokiem naciągnąć 🙂
 • Hamulce to rzecz święta, ale koszt robocizny niestety chyba wzięty z kosmosu, bo koszt części (sprawdzony na szybko) to ok 300zł
 • Podobno się “leje jak z cebra”. Jak każdy samochód tego wieku lubi znaczyć teren. Jednak ja póki co na naszym miejscu postojowym nie znalazłem plam po oleju 🙂
 • Te tuleje to ten właśnie stuk, który zaraz usuniemy ponowną wizytą.
 • Cybanty mają 20 lat i mają prawo zerdzewieć więc je wymienimy, bo to nie jest aż taki duży koszt.
 • Wymiana poduszki również będzie jako kolejna na liście, lecz nie za tą kwotę.
 • Tarcza kotwiczna to jest chyba jeden z elementów samochodu który sypie się w pierwszej kolejności i jest białym krukiem tak samo jak błotniki bez ognisk korozji.
 • Płyn, po wymianie tarcz i klocków to obowiązek.
 • Halogeny są i świecą jak się ładnie poprosi 😉
 • Najdroższa żarówka świata 🙂

Może i pieniądze szczęścia nie dają, ale pozwalają realizować marzenia, to marzenie jest już poważnie kosztowne. Po ostatniej naszej “greckiej przygodzie”, kwota włożona w ratowanie SAABiny przekroczyła 10 tysięcy złotych o których Weronika nie chce myśleć, a tym bardziej na nią patrzeć.

Oto Pela

Żałuję bardzo, że nie ma w Polsce prawa które obliguje kierowców do opłat za OC i przeglądy tylko gdy korzystają z auta, bo chyba najlepszym pomysłem by było zahibernowanie SAABiny na lepsze czasy.
Póki co tego nie zrobimy, a zgłosimy się do realizacji marzeń, bo ruszył Casting do nowej edycji “Samochodu Marzeń. Kup i Zrób”. Próbujemy już trzeci raz i może tym razem się uda usunąć przynajmniej parę bolączek naszej SAABiny abyśmy mogli odkrywać dalej świat, pomagać powstańcom (w przyszłym roku) i wyszukać kolejne schronisko dla specyficznych zwierząt któremu będziemy mogli pomóc. Więc trzymajcie kciuki aby się udało dostać do programu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses User Verification plugin to reduce spam. See how your comment data is processed.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.