Marzenia, czyli wszystkie bolączki SAABiny

Macie marzenia?
Dom nad jeziorem, bycie zdrowym, przebiegnięcie maratonu?

Oczywiście, że macie. Każdy je ma.
Naszym marzeniem jest odległy w czasie dom nad jeziorem. Z pomostem, domkiem piętrowym i budynkiem gospodarczym z miejscem dla SAABiny przy której będzie można tam grzebać i doprowadzać ja do stanu idealnego.

Trzeba jednak stanąć twardo na ziemi i zweryfikować swoje marzenia z rzeczywistością.
Po naszym powrocie do Polski z wyprawy “Uparci jak Osioł” z Pelą (przeczytacie o niej później) wiedzieliśmy że są dwie rzeczy do naprawy – dziwne stukanie w prawym przednim kole i pęknięty przy opasce przewód wody (który skrócony jest znów ponownie sprawny). Postanowiłem przy okazji zbliżającego się przeglądu technicznego sprawdzić co serwis (inny niż korzystam normalnie) wynajdzie w SAABinie.
Lista rzeczy trochę mnie przeraziła, ale jeszcze bardziej mnie przeraziły kwoty robocizny danych rzeczy. Z życzliwości nie podamy warsztatu w którym były wykonywana ta wycena.

Lista usterek

Lista usterek znaleziona przez serwis: (koszt części) (koszt robocizny)

 1. Tarcze i klocki przód do wymiany (?) (260zł)
 2. Wyje skrzynia biegów ew. wymiana (?) (1230zł)
 3. Krzywa kierownica – ustawienie zbieżności (0) (150zł)
 4. Regulacja ręcznego (0) (230zł)
 5. Wymiana przewodów hamulcowych (?) (1230zł)
 6. Wycieki oleju z silnika i skrzyni (0) (760zł)
 7. Tuleje wahaczy prawy przód (160zł) (300zł)
 8. Cybanty przy zbiorniku paliwa (40zł) (75zł)
 9. Luz na maglownicy – regeneracja (1000zł) (920?)
 10. Wymiana poduszki silnika (207zł) (230zł)
 11. Wymiana tarczy kotwicznej tył (?) (230zł)
 12. Wymiana płynu hamulcowego (0) (200zł)
 13. Brak halogenów
 14. Lewa żarówka pozycyjna (30zł)

I jak Wy się do tego odnosicie? Sami jesteśmy zdziwieni, że od poprzedniej wizyty kwoty urosły i lista rzeczy się zwiększyła.

Droga SH8 w Albanii

Jeśli mam się odnieść do usterek, to tak:

 • Tarcze i klocki były wymieniane w zeszłym roku i jedyny ich mankament to zwichrowanie, co można usunąć przetoczeniem tarcz za o wiele niższą kwotę.
 • Skrzynia nie jest nowa, zgodzę się że przydało by się ją przejrzeć dokładniej bez jej wymiany. Biegi wchodzą bez problemu. Bardziej bym się zainteresował sprzęgłem.
 • Krzywa kierownica jest, ale nie ściąga przy hamowaniu i dołkach, a do tego tematu trzeba się ciut bardziej przygotować.
 • Linkę od ręcznego można pod blokiem naciągnąć 🙂
 • Hamulce to rzecz święta, ale koszt robocizny niestety chyba wzięty z kosmosu, bo koszt części (sprawdzony na szybko) to ok 300zł
 • Podobno się “leje jak z cebra”. Jak każdy samochód tego wieku lubi znaczyć teren. Jednak ja póki co na naszym miejscu postojowym nie znalazłem plam po oleju 🙂
 • Te tuleje to ten właśnie stuk, który zaraz usuniemy ponowną wizytą.
 • Cybanty mają 20 lat i mają prawo zerdzewieć więc je wymienimy, bo to nie jest aż taki duży koszt.
 • Wymiana poduszki również będzie jako kolejna na liście, lecz nie za tą kwotę.
 • Tarcza kotwiczna to jest chyba jeden z elementów samochodu który sypie się w pierwszej kolejności i jest białym krukiem tak samo jak błotniki bez ognisk korozji.
 • Płyn, po wymianie tarcz i klocków to obowiązek.
 • Halogeny są i świecą jak się ładnie poprosi 😉
 • Najdroższa żarówka świata 🙂

Może i pieniądze szczęścia nie dają, ale pozwalają realizować marzenia, to marzenie jest już poważnie kosztowne. Po ostatniej naszej “greckiej przygodzie”, kwota włożona w ratowanie SAABiny przekroczyła 10 tysięcy złotych o których Weronika nie chce myśleć, a tym bardziej na nią patrzeć.

Oto Pela

Żałuję bardzo, że nie ma w Polsce prawa które obliguje kierowców do opłat za OC i przeglądy tylko gdy korzystają z auta, bo chyba najlepszym pomysłem by było zahibernowanie SAABiny na lepsze czasy.
Póki co tego nie zrobimy, a zgłosimy się do realizacji marzeń, bo ruszył Casting do nowej edycji “Samochodu Marzeń. Kup i Zrób”. Próbujemy już trzeci raz i może tym razem się uda usunąć przynajmniej parę bolączek naszej SAABiny abyśmy mogli odkrywać dalej świat, pomagać powstańcom (w przyszłym roku) i wyszukać kolejne schronisko dla specyficznych zwierząt któremu będziemy mogli pomóc. Więc trzymajcie kciuki aby się udało dostać do programu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.