Uparci jak Osioł 2017

Kliknij tutaj aby przeczytać relację z wyprawy, a tu aby obejrzeć na naszym kanale YouTube.

Nasze plany
10 lipca 2017 roku ruszamy naszą SAABiną na grecką wyspę Corfu do Corfu Donkey Recue, wyjątkowego schroniska dla… Osłów, lecz nie tylko.
Przed nami ponad 5700 kilometrów trasy i około 3 tygodnie podróży.
Czy damy radę? Czy SAABina da radę?

Od początku.
Na greckiej wyspie Corfu byliśmy w zeszłym roku “zesłani” na urlop wypoczynkowy.
Znudzeni pobytem w hotelu wynajęliśmy auto i udaliśmy się na podbój wyspy. Na liście miejsc, które odwiedziliśmy znajdowało się schronisko dla Osłów – Corfu Donkey Rescue.
Schronisko położone w środku wyspy opiekuje się osłami: schorowanymi, ślepymi, z nadwagą bądź niedowagą, starymi, takimi, które zdaniem niektórych ludzi nie nadają się już do pracy i czeka na ich tylko jeden los.
Na szczęście istnieje na wyspie schronisko, które odkupuje od gospodarzy osły i zapewnia im leczenie oraz spokojne życie na starość. Lokatorami schroniska są również koty (których na wyspie jako bezdomnych jest mnóstwo) i parę psów.
Podczas naszej wizyty wiedzieliśmy już, że na pewno musimy tu wrócić przy okazji kolejnych wakacji! Stąd narodził się pomysł na tegoroczne plany…

Jedziemy.
10 lipca ruszamy naszą SAABiną w pięciodniową podróż przez pół Polski, Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Albanię, kawałkiem kontynentalnej Grecji, aby po przeprawie promowej 17 lipca znaleźć się na wyspie Corfu, gdzie spędzimy pięć kolejnych dni.

Naszym głównym celem podróży jest wizyta w Corfu Donkey Rescue. Chcemy spędzić w schronisku jak najwięcej czasu, aby pomóc w codziennych zajęciach i opiece nad zwierzętami oraz żeby nagrać dla Was ciekawą relację, która mamy nadzieję zachęci również Was do odwiedzin korfiańskich osiołków. Do schroniska dostarczymy także rzeczy potrzebne w codziennej opiece nad podopiecznymi: karmę, owoce, opatrunki, koce, legowiska itp.
Na zakończenie chcemy również przekazać fundusze na adopcję jednego lub kilku osłów, tak żeby miały zapewnioną opiekę przez kilka kolejnych miesięcy!
Wyspę opuścimy 22 lipca wracając do Polski przez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Węgry i Słowację – kto wie, może w drodze powrotnej odnajdziemy podobne miejsce, które zmotywuje nas do planowania wyprawy w następnym roku 🙂

Jest to dla Nas i dla SAABiny pierwsza tak długa wyprawa podróżniczo-wypoczynkowa.
Wypoczynkowa – tak, bo te dni to jedyny czas w roku, kiedy możemy sobie pozwolić na taki wypad. Przyjemne z pożytecznym!
Mamy wiele obaw czy nam się uda, lecz jesteśmy Uparci jak Osioł i jedziemy!

Przygotowania
Zaczęły się już w listopadzie poprzedniego roku.
Na początku był sam pomysł, dyskusje, obliczenie kosztów i planowanie.
Wciąż jeszcze dużo przed nami – dalsze małe naprawy SAABiny, zakup przewodników, map, nawigacji i skompletowanie całego sprzętu, który będzie rejestrować naszą podróż, zakup assistance, załatwienie kart EKUZ – cała relacja z przygotowań, jak i z samej wyprawy będzie dostępna na naszym blogu.

“Po co wy się tak męczycie, przecież można polecieć samolotem!”
Lecieliśmy już w zeszłym roku i patrząc z okna na te tereny, które można było by odkryć, stwierdziliśmy, że koniecznie musimy wybrać się w taką podróż. Zresztą samolotem, można podróżować zawsze, a wyprawa 20-letnim autem sama w sobie jest już WIELKĄ PRZYGODĄ!

Każdy z Was będzie mógł uczestniczyć w wyprawie razem z nami!
30 marca na portalu OdpalProjekt.pl zostanie uruchomiona zbiórka społecznościowa, której celem będzie zebranie funduszy na schronisko dla osłów – Corfu Donkey Rescue!
Dzięki zbiórce damy Wam możliwość zdobycia wakacyjnych souvenirów bez wychodzenia z domu 🙂  Zbiórka potrwa dwa miesiące. Cała zebrana kwota zostanie przekazana na cele schroniska, zarówno w postaci zakupionych potrzebnych rzeczy, jak również kwoty przekazanej bezpośrednio na adopcję osłów.

Zapraszamy

Akcja “Uparci jak Osioł” ma na celu łączenie przyjemnego z pożytecznym.
Podróżowanie może być nie tylko poznawaniem nowych miejsc, lecz także sposobem na poznanie ludzi, kultury.
Staramy się w naszych wyprawach odwiedzać schroniska zlokalizowane w celu naszej wyprawy i pokazać zwierzęta tam mieszkające.

Chcemy akcją “Uparci jak Osioł” promować wizytę w lokalnych schroniskach dla zwierząt w zamian płatnych wizyt w ogrodach zoologicznych.

“Uparci jak Osioł” w 2017 roku to wizyta na Greckiej wyspie Korfu i tamtejszym schronisku Corfu Donkey Rescue.

Zapraszamy do zapoznania się z podstronami:
Informacje ogólne
Relacja
Przyjaciele wyprawy
Wsparli pomoc w schronisku

W ramach wypraw będziemy bezpłatnie rozdawać kamizelki odblaskowe pieszym.

O wyprawie opowiadaliśmy w Radiu Kampus, Czwórka – Polskie Radio oraz Polskim Radiu 24.